Silesian BirdLine

UWAGA

Serwis informacyjny SILESIAN BIRD LINE z początkiem czerwca 2003 z powodów technicznych trudności w rozsyłaniu wiadomości do abonentów sieci ERA, został włączony do serwisu rzadkości sieci PPP www.ppp.agencjaekoserwis.pl  Żeby jednak formalnościom stało się zadość administrator PPP prosi dotychczasowych uczestników serwisu SBL o potwierdzenie uczestnictwa w serwisie sieci PPP. Wystarczy wysłać na numer PPP 602 620 920 wiadomość SMS - zgłoszenie zawierające imię i nazwisko, numer komórkowy i miejscowość zamieszkania. Dopiero wówczas chętni SBL-owcy trafią na listę abonentów PPP.

 Wzorem innych krajów europejskich gdzie obserwowanie ptaków jest wręcz narodowym hobby od końca 2000 roku funkcjonuje na Śląsku pierwsza ptasia linia informacyjna. Funkcjonowanie jej opiera się na przesyłaniu krótkich wiadomości tekstowych – popularnych smsów na powszechne już telefony komórkowe. Wysyłanie informacji o ciekawych ptakach jakie pojawiły się na Śląsku odbywa się za pośrednictwem Internetu, jednocześnie do wszystkich osób jakie zapisane są na tą listę. Obecnie otrzymuje smsy tą drogą 75 osób. Smsy mogą być wysyłane przez internet do wszystkich polskich sieci komórkowych, ale nie zawsze jednak działa to w pełni sprawnie. Czasami z powodu złej pracy serwerów wysyłanie jest wręcz niemożliwe i to nawet przez kilka dni.

Każdy kto ma telefon komórkowy i chciałby przyłączyć się do tej sieci może wysłać sms na mój numer 602304397 lub e-maila betleja@us.edu.pl z podaniem swojego imienia i nazwiska oraz numeru telefonu komórkowego.

Spektakularnym osiągnięciem sieci Silesian BirdLine było rozsyłanie informacji na bieżąco o wyjątkowym ptaku – biegusie wielkim (Calidris tenuirostris) jesienią 2001. Informacja o jego pojawie ukazała się na liście PTAKI w nocy w niedzielę 16 września. W poniedziałek rano już rozsyłałem smsy i po południu na Zbiorniku Turawskim już byli pierwsi ornitolodzy z Górnego Śląska, którzy zaliczali tego niesamowitego ptaka. Tak więc lista dyskusyjna PTAKI ma też przełożenie na sieć Silesian BirdLine, gdy mamy do czynienia z wyjątkowymi obserwacjami. 

Jacek Betleja